Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları

Yeşil çay sağlıklı beslenmeye ve formda kalmaya dikkat edenler için kesinlikle ciddiye alınması ve özellikleri bilinmesi gereken bir içecek. Yeşil çay aslında bildiğimiz Türk çayından çok da farklı bir bitki değil. Aynı çay bitkisinin yapraklarını topluyorlar ama siyah çay üretirken yaptıkları şekilde fermente edip siyahlatmak yerine kurutuluyor. Siyah çay da çok güzel ve faydalı bir içecek yeşil çay işte bu farklı işlneme yöntemi sayesinde siyah çaydan çok daha yararlı bir ürün oluyor. Bununla birlikte faydaları yanında yeşil çayın zararları ya da yan etkilerinin de bilinmesi gerek. Bu yazımızda yeşil çayın faydaları ve zararlarını özet halite sunacağız.

Yeşil Çayın Yararları

1-) Beyin faaliyetini arttırarak algı ve düşünme kabiliyetini güçlendiriyor.

2-) Metabolizmayı hızlandırarak enerjik ve dinç olmayı sağlıyor.

3-) Sıvı ihtiyacınızı gidermenin sudan daha lezzetli bir yolu.

4-) İdrar söktürücü etkisi vücudu temizliyor.

5-) Yeşil çay ile zayıflama mümkün.

6-) Antioksidan içeren bir içecek.

7-) Kanser ve kalp hastalığı riskini azaltıyor.

8-) Cilde sürülürse gözenekleri açıyor ve cilt yıpranmasını azaltıyor.

9-) Damarları temizleyrek kolesterolü azaltıyor.

Yeşil Çayın Olası Zararları

1-) Kafein içerdiği için uyku düzenini bozabilir.

2-) Aç karnına içilirse mide ağrısı yapabilir.

3-) Yemek sırasında veya yemekten hemen sonra içilirse demir emilimini azaltır. Kansızlığa yol açabilir.

4-) İdrar yaptırıcı etkisi nedeniyle bazı durumlarda aşırı su kaybına sebep olabilir ve su ihtiyacını gidermek yerine tam tersi etki yaratabilir.

5-) Hamileler yeşil çay veya kafein içeren herhangi bir içecek tüketmemelidir. Kafein, bebeğin ağırlığını düşürür ve annenin demir mineralini yiyeceklerden almasını engeller.

6-) Emziren anneler de yeşil çay içmemelidir çünkü kafein anne sütü ile çocuğa geçebilir. Bebeklerin vücudu kafenin atmakta zorluk çekebilir.

Yeşil çayın bu saydığımız yan etkilerinin ortaya çıkması için ancak çok fazla içerseniz gerçekleşir. Yeşil çayda günlük limit 5 bardak olmalıdır ama yukarı da altını çizdiğimiz şekilde hamile ve emzirenler hiç yeşil çay içmemelidir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !