Yeşil Çayın Kanıtlanmış Faydaları

Twitter yada Facebook’ta çok takip edilen kişilere sosyal medya fenomeni dendiğini duymuşsunuzdur. Yeşil çay da böyle bir fenomen. Bir sağlıklı beslenme fenomeni. Yeşil çay için bunu söylememizin sebebi inanılmaz derecede ilgi çekmesi ve faydaları hakkında efsaneler üretilmesi. Öyle şeyler duyuyoruz ki sanırsınız yeşil çay her derde deva efsanevi su Ab-ı Hayat. Yeşil çaya haksızlık etmeyelim. Gerçekten birçok faydası olan bir içecek ve hamileler olanlar dışında herkese tavsiye edilebilecek bir şifa kaynağı. Ama yeşil çayın gerçek faydaları ile uydurulmuş olanların birbirinden ayrılması gerekiyor. Bunun için aşağıdaki yeşil çayın faydaları listesini hazırlarken sadece bilimsel çalışmalarla kanıtlı olanları dikkate aldık.

1-) Konsantrasyon ve Dikkat: Bunu sağlayan yeşil çaydaki kafein adlı madde. Kafein; çay ve kahvede de var.

2-) Zayıflatıcı: Spekülasyonlara ve uydurmalara çok uygun bir alan olsa da yeşil çay ile zayıflama iddiaları gerçek ve yeşil çayın zayıflamaya faydası var. Metabolizmayı hızlandırıyor, kalori emilimini azaltıyor ve iştahı kapatıyor.

3-) Genç Kalmayı Sağlıyor: Hücrelerinizi serbest radikallerden koruyarak yaşlanma sürecini yavaşlatan antioksidanlar açısından yeşil çay olağanüstü zengin.

4-) Kansere Karşı Koruyor: Antioksidan deposu olunca kanser oluşumuna engel oması da doğal çünkü antioksidanlar DNA hasarlarını ve mutasyonları engelliyor.

5-) Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor: Hastalıkları temsil eden siyah giysili kötü adamla yeşil çayın karate yaptığı bir bitki çayı reklamı geldi aklıma. Yeşil çayın hastalıklardan koruduğu uydurma değil.

6-) Kalbe İyi Geliyor: Yeşil çay damar sisteminde ortaya çıkabilecek iltihaplarla savaşır. Bu da dolaşım sistminizin daha iyi işlemesini sağlayarak kalbiniz üzerindeki yükü azaltır.

7-) Diş Sağlığı İçin İyi: Yeşil çay ile diş beyazlatma diye bir efsane var. Yeşil çay diş beyazlatmaz ama bakterileri öldürüdüğü içim diş etlerinizin sağlığına önemli katkılar yapabilir.

Bu liste size yeşil çayın gerçekten çok güzel bir içecek olduğunu göstermiştir. Şunu da ekleyelim ki yeşil çayın yararları ve zararları henüz tam olarak keşfedilmiş değil. Doğanın bize sunduğu bu muhteşem ürün hakkında araştırmalar devam ediyor ve bugün emin olamadığımız bazı sağlık sorunlarına da yeşil çayın iyi geldiği ortaya çıkarsa şaşırmamak gerek. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !