Yumurta Nasıl Bir Gıdadır?

Yumurta; ister sucuklu yumurta olarak tüketin ister menemen ister haşlanmış yumurta olsun ister kurabiyenin içinde, her öğünümüzde boğazımızda geçen bir gıda ve oldukça da faydalı ve besin değeri yüksek bir gıda olduğunu söyleyebiliyoruz. Yumurtada D vitamini ve B12 gibi faydalı vitaminler yanında oldukça zengin bir protein içeriği bulunduğunu söyleyebiliyoruz. Öyleyse bu yumurta dediğimiz yiyeceğin nasıl bir şey olduğunu, nereden geldiğini ve nasıl tüketilmesi gerektiğini biraz incelemekte fayda var.

yumurta

görsel: aljazeera

Yumurta Üretimi

Ördek yumurtası, bıldırcın yumurtası gibi yumurta çeşitleri de var ama bizim yediğimiz yumurtaların hepsi genelde tavuk yumurtası oluyor ve gerçekçi olmak gerekirse çoğumuz hayatı boyunca tavuk yumurtası yiyecek. Bir tavuk yaklaşık olarak günde bir yumurta çıkarabiliyor. Aslında yeni yumurtlamış bir tavuğa bir dahaki yumurtayı üretmek için gereken vakit tam olarak 26 saat. Bu yüzden çiftlikteki her tavuk her güm yumurtlamıyor. Tavukların bundan daha fazla yumurtalaması ise imkansız. Tavukları ilaçla günde üç kez yumurtlattıklarına dair söylentilere inanmayın. Böyle bir şey mümkün değil çünkü yoktan bir yumurtanın tavuğun içinde büyüyüp çıkması o kadar da basit bir şey değil. Ülkemizde yılda 15-20 milyar yumurta üretiliyor ve bunun neredeyse hepsi iç pazarda tüketiliyor. Yani sürekli yumurta yiyoruz. Peki bu iyi bir şey mi? Yumurtanın faydaları neler? Şimdi bunu görelim.

Zengin Bir Besin Değeri

Yiyeceklerden alabileceğiniz protein çeşitleri arasında vücudunuza en çok faydayı sağlayacak olan kuşkusuz yumurta proteini. Yumurtadaki amino asitler adeta vücudunuzda yeni hücreler üretilmesini sağlasın, diye dizayn edilmiş. Öyle ki yumurtadaki protein yüzde 95 oranında kullanılabiliyor. Yumurtaya protein değeri açısından en yakın olan sütteki protein bile yüzde 90 oranında faydalı. Eğer protein tozu gibi ürünler kullanmayı düşünmüyorsanız elinize geçmesini umabileceğiniz en iyi protein kaynağı gıda yumurtadır. Üstelik yumurta besin değeri bu kadar da değil.

Yumurtada bir ton vitamin var. Elbette benzetme yaptık. Yumurtaki vitaminler toplamda birkaç mikrogramı geçmez ama günlük ihtiyacı karşılamak için bu kadarı yetiyor da artıyor. Mesela bir yumurta bir günde almanız gereken B12 vitamininin beşte birini D vitamininin onda birini B5’in dörtte birini ve selenyumun üçte birini içeriyor. Küçücük bir yumurta yemeniz işte bütün bu vitamin ve mineralleri almanızı sağlıyor.

Yumurta Nasıl Tüketilmeli

Yumurta beyazı protein açısından çok zengin ve kalorisi düşüktür. Sarısında ise yağ ve vitaminler vardır. Kalori içerdiği gerekçesiyle yumurtanın sarısını yememek hiç doğru bir şey değil çünkü başka yerde kolay kolay bulamayacağınız zengin bir vitamin kaynağını atmış oluyorsunuz. Onun yerine hem sarısını hem beyazını yemeniz en hayırlısı.

Yumurtayı pişirmek için sayısız yöntem var. Hangi yöntemi tercih edeceğiniz size kalmış ama dikkate almanız gereken önemli bir nokta yumurtaya kattığınız yağ ve benzeri pişirme katkılarındaki inanılmaz fazla kaloriler. Bu kalorileri ve zararlı yağları yumurtaya eklediğinizde yumurtanın faydaları yok olup gidiyor. Mesela gayet kalitesiz tavuk salamı ve bol sıvı yağ ile sucuklu yumurta yaptınız, diyelim. Bu yemeğin faydasından çok zararı olacaktır ve hiç yemeseniz sizin için daha hayırlı olabilir. Öyleyse en iyisi belki de haşlanmış yumurta yemek.

Bir başka husus ise yumurtayı çiğ yemeğe kalkmamak. Bazıları besin değeri yüksek olur diye, bazıları da acelede yumurtayı içiyor. Çok zararlı bir şey bu çünkü yumurtada tehlikeli bakteriler olabilir ve bunları öldürecek olan da ısıdır. Öyleyse yumurtayı suda iyice kaynatıyoruz ve sağlıklı bir şekilde pişmiş olarak yiyoruz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !