Yumurtanın Besin Değeri Nedir?

Yumurta en çok tükettiğimiz gıdalardan birisi. Siz farkında olmasanızda hergün en az bir yumurtayı yiyorsunuz. O gün en sevdiğiniz kahvaltı yiyeceği olan sucuklu yumurtayı yememiş olabilirsiniz ama hamur işlerinden sebze yemeklerine kadar gün boyunca yediğiniz birçok gıda ürününün içinde yumurta var. Yumurta bu kadar çok tüketildiği halde birçoğumuz yumurtanın içinde hangi besin öğeleri var, bilmiyoruz. Yumurtadaki vitamin ve minerallerden haberimiz yok ve yumurta yemenin sağlığımıza ne gibi faydaları ve zararları olabileceğini pek düşünmüyoruz. İşin ilginç yanı yumurtanın biraz farklı bir yiyecek olması ve besin değerini tahmin etmenin de pek kolay olmaması. Yumurta ne et, ne tahıl, ne sebze… Farklı birşeydir yumurta. Şimdi yumurta besin değeri neleri kapsar bir bakalım. İşte bir haşlanmış yumurtanın besin değerleri:

yumurta

resim: aviculturaindustrial.com.br

1-) Protein: Yumurtayı pişirirken hiçbir şey eklemeyelim ve besin değeri ne ise aynen kalsın dedik ve yumurtayı haşladık. Bir yumurta 7-8 gram protein içerir. Belki gram olarak baktığınızda yumurtanın en çok protein içeren besinler arasında sayılması tuhaf gelebilir ama size sağlayacağı fayda bakımından yumurta protein en yağsız kırmızı etten ve hiçbir şey katılmadan pişirilmiş tavuk göğüs etinden daha iyidir. Yumurta proteinindeki amino asitlerin dağılımı ve bu proteinin vücutta sindirlme oranı günlük protein ihtiyacınızı karşılamak adına yumurtayı en iyi seçim haline getiriyor. Yumurtanın faydaları deyince herkesin aklına gelen genelde protein oluyor. Siz de eğer kalori almadan en iyi proteini almak istiyorsanız haşlanmış yumurta tüketirken iki defa düşünmeyin.

2-) Vitaminler: Yumurtada size çok çok gerekli iki vitamin çeşidi bulunur. İlk olarak B12 vitamini içeren besinler arasında yumurtanın bulunduğunu söylemeliyiz. Sadece bazı hayvansal gıdalarda bulunması bakımından B12 oldukça zor alınan bir vitamin. Kesin istatistikler yok bu konuda ama büyük ihtimalle insanların büyük çoğunluğu gerektiği kadar B12 vitamini almıyor. B12 eksikliği birçok sorunun kaynağı. Kansızlık, güçsüzlük, unutkanlıki depresyon ve zeka geriliği hep bu vitaminin eksikliğinden doğan sorunlar. Günlük B12 ihtiyacınızı karşılamak için beş yumurta yeterli. Tabi ki hergün beş yumurta yemek o kadar iyi bir fikir olmayabilir ve çok kolay bir şey de değil. Ancak bir yumurta bile bu değerli vitamin açısından iyi destektir.

Yumurtada bulunan öteki önemli vitamini ise D vitamini. Bu vitamin sağlıklı kemikler ve beyaz, parlak dişlerin gereğidir. Ne yazık ki en sok karşılaşılan vitamin eksikliği de D vitamini eksikliği oluyor. Yumurtadaki D vitamini oranı da o kadar yüksek değil. Size bir günde gereken D vitamini için on yumurta yemeniz gerekiyor. Diğer D vitamini içeren besinler ise alabalık başta olmak üzere balık çeşitleri ve peynir yoğurt gibi süt ürünleri. Bunlardan da biraz yerseniz günde bir yumurtanın da yardımıyla günlük ihtiyacınızı tamamlamış olursunuz.

Yumurtada fena omayan miktarlarda bulunan diğer iki vitamin ise A vitamini ve B5 vitamini.

3-) Omega-3: Bir yumurtanın esansiyel yağ asitleri açısından ne kadar iyi bir kaynak olduğu konusunda farklı görüşler ortaya atılıyor ve bu yüzden kesin bir şey söylemek biraz güç. Omega-3 oranı yüksek bir yumurta isitiyorsanız tavuğun doğal beslenmiş olması şart. Zira, kümese kapatılıp tahılla yada tavuk tozuyla beslenen sağlıksız tavuklarda omega-3 değilde omega 6 oluyor ve bu çok isteyeceğiniz bir şey değil.

4-) Kolesterol: Tavuk yumurtasındaki bütün besin öğeleri faydalı değil. Yumurtada çok hoşunuza gitmeyecek bir madde kolesterol. Çok tüketildiğinde damar sertleşmesine ve kalp hastalıklarına yol açabilen kolesterolden sağlıklı bir bünyesi olan ve genç insanların çok çekinmesine gerek yok. Ancak orta yaşlıysanız ve bir hastalığınız varsa yumurta konusunda birazcık dikkat iyi olabilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !