Zencefil Afrodizyak mıdır?

TDK’ya göre zencefilin tanımı yaklaşık olarak şu: Malezya ve Hindistan’da üretilen, 100 cm yüksekliğinde kamışa benzeyen otsu bir bitki ve bu bitkinin kökünden üretilen toz baharat. Güzel, kısa ve açıklayıcı olsa da bu tanıma birkaç şey eklemek gerek. Örneğin günümüzde zencefil üretiminde ilk sırada Çin var. Bitkinin boyunun bir metre olduğu da doğru ama buna bir de “çok yüksek” ibaresini eklemişler ki bir metre çok da yüksek olmuyor. Zencefilin ne olduğunun aşağı yukarı bildiğimize göre daha fazla boş laf etmeden ikinci tanıma geçelim.

Afrodizyak, cinsel isteği artıran herhangi bir maddeye verilen addır. Eski Yunan’daki aşk tanrıçası Afrodit’ten asinlenilerek uydurulmuş bir kelime olduğu açık. Afrodizyak bir ilaç, bir yiyecek ve hatta bir koku bile olabilir. Cinsel isteği veya cinsel gücü artırmak eski çağlardan beri insanların hiç peşinde vazgeçmeden koştukları bir amaç olmuştur. Bu amaçla özellikle çeşitli şifalı bitkiler ile baharatlar çok denenmiştir. Zencefilin de afrodizyak olabileceği yüzyıllardır öne sürülmüş ve bunun benzeri zencefile dair söylemler günümüzde de artarak sürmüştür. Şimdi burada bilimsel araştırmalar çerçevesinde zencefil afrodizyak mıdır, sorusuna yanıt arıyoruz.

İlk önce bir uyarı yapalım. Cinsel güçsüzlük veya isteksizlik gibi problemler ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Bu yüzden böyle bir problem varsa gideceğiniz merci doktordur. Doktora danışarak belli bir diyet uygulamanız ve ilçalar kullanmanız veya doktorun tavsiye edeceği yaşam biçimi değişikliklerini uygulamanız gerekmektedir. Böyle bir durum başka bir hastalık için belirti olmanın yanında kendi başına da doktorluk bir durumdur. Cinsel isteksizliğin dengesiz beslenme, sigara, alkol ve stres gibi başka sebepleri de olabilir. Bu durumlarda zencefil veya başka doğal ürünlerin faydası olacaktır ama asıl sebebin de ortadam kaldırılması gerekir.

Zencefil vücuda birçok yararı olan bir baharat. Özellikle sindirim sistemini düzenlems ve ağrıları kesmesiyle tanınmış. Zencefil zayıflatırmı, başlığı da büyük ilgi görüyor. Zencefil ve üreme sistemi üzerine yapılan ve olumlu sonuç veren bilimsel deneylerin büyük çoğunluğunun zencefilin sperm kalitesine etkisine dair yapılan çalışmalar olduğunu görüyoruz. Birçok çalışma arasında öne çıkan bir tanesine göz atarsak şunu görüyoruz. Zencefil tüketimi erkeklerde menideki sperm sayısı, spermlerin hareket kapasitesini ve hayatta kalma şansını yükseltmektedir. Çocuk sahibi olma şansını ciddi şekilde artırabilecek faydalar bunlar. Peki zencefil cinsel isteği çoğaltır mı? Bununla ilgili olarak zencefilin testosteron hormonunu çoğalttığı düşünülüyor. Kısaca zencefil tam olarak bir afrodizyaktır demek doğru olmayabilir ama cinsel güç, cinsel istek ve üreme gücünü çoğalttığı söyleniyor.

Akıllarda bulunması gereken önemli bir nokta ise zencefilin afrodizyak ve benzeri etkilerinin bazı ciddi araştırmalara konu olmakla birlikte çok net ve şüpheye mahal vermeyecek şekilde ortaya konma noktasına henüz gelmediğidir. Bununla birlikte bu tür bir problem yaşayan kişilerin zencefil tüketmesinde ve zencefilin bu konuda bir faydası olup olmadığı deneyerek görmesinde hiçbir sakınca olmadığı da bellidir. Zencefilin bilinen hiçbir zararı yoktur yani güvenle kullanılabilir. Ancak, günde bir çay kaşığında fazla zencefil tüketmek iyi değildir. Zencefil özünden imal edildiği iddia edilen ürünlere çok güvenmemek gerekir çünkü bunların içinde zencefil olduğunda emin olamazsınız ve bunları çok fazla kullanmanın yan etkileri de olabilir. Ayrıca zencefilin yararları en iyi şekilde zencefilin doğal halinde bulunur.

görsel: eatthis.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !