Zencefil Üretimi İyi Fikir Olabilir

Zencefil kek ve kurabiye gibi tatlılar ile çeşitli et yemeklerine katılabilen, taze kök olarak yemeklere lezzet vermekte kullanılan ve bitki çayı olarak da içilebilen oldukça şifalı olduğu kabul edilen bir baharat. Zingiber officinale bitkisinin kökü kurutulup öğütülerek toz zencefil elde ediliyor. Son on yılda dünyada ve ülkemize tüketimi hızla artan ve araştırmacıların büyük ilgi gösterdiği zencefilin şifaları birçok insanı ilgilendiriyor. Zencefil , mide bulantısından öksürüğe, kanserden iktidarsızlığa kadar birçok probleme karşı umut vadediyor. İdeal kiloya ulaşmak isteyenler ise zencefil zayıflatırmı, diye bir araştırma içinde girmişler. Ciddiye alınacak bir yan etkisi ise yok. Böyle olunca zencefilin şifalı bitkiler dünyasının yükselen yıldızları arasında olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Anavatanı Hindistan olsa da bugün dünyadaki en büyük zencefil üreticisi Çin. Hindistan onu takip ediyor. Ekonomik açıdan potansiyel gösteren bir ürün olan zencefil yıl boyunca on derecenin altında düşmeyen sıcaklık ve nem istiyor. Bu iklim şartları serada oluşturulabileceği gibi Akdeniz bölgemizde de sağlanması mümkün. Zencefil bitkisi bir süs bitkisini andıran güzel yaprakları olan bodur bir bitki. Boyu belki bir metreye ulaşıyor.

Zencefil üretimi patates üretimine benzer. Ekimi yaş zencefil köklerinin toprağa gömülmesi şeklindedir. Geniş bir alana ve zengin toprağa ihtiyacı vardır. Yılın ilk aylarında ekilir. 6-8 ay sonra toplanır. Köklerin sökülmesi emek isteyen bir iştir. Zencefil taze sebze gibi tüketilebildiği gibi bir hafta güneşte kurutulup daha sonra toz yapılabilmektedir.

Zencefilin çok özel bir avantajının üreticiler yeterince farkında değil gibi gözüküyor. Her ne kadar ciddi bir sıcaklık isteği olsada zencefil bitkisi çok fazla ışık istemiyor. Hatta özellikle yazın gölgede kalmasını verimin artırıyor. Bu yüzden serada zencefil yetiştiriliyorsa gölgelendirme yapılması gerekiyor. Ancak serada özel bir çaba gerektiren bu durum başka bir üretim ortamında ciddi bir artı getirebilir. Söz gelimi zencefil bitkisini meyve ağaçlarının arasında ekmek gayet mümkün ve sıcak Akdeniz iklimi varsa bitki burada geyet iyi bir şekilde gelişebiliyor. Böylece zencefilin gölge isteği arazinin verimini artırıp ekstra üretim elde etmenizi sağlıyor.

2016 itibarıyla toz zencefilin piyasadaki kg fiyatı 15 tl ile 50 tl arasında değişmektedir.

Zencefil üretimi bitkiyi kış soğuğunda korumak mümkün olacaksa ev içerisinde de size yetecek kadar yapılabilir. Ancak zencefil kökü bol yer istediği için saksının hacimli olması gerekecektir. Böylelikle zencefilin faydaları size evinizdeki bir bitki kadar yakın olacaktır. Hem sağlığınıza iyi gelecek, hem evinizi güzelleştirecek, hem de aile bütçesine katkı olacak zencefil bitkisini yetiştirmeyi denemenizi tavsiye ederiz.

görsel: https://hilo.hawaii.edu/academics/cafnrm/faculty/ginger_closeups.php

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !