Zencefil Zayıflatır mı?

Dünya genelinde hem zencefil üretimi hem de tüketimi son on yirmi yılda çok büyük bir artış kaydederken bu ilginin sebebi kuşkusuz zencefilin mideden cinselliğe birçok faydaları yanında özellikle zayıflamaya yönelik sağladığı iddia edilen yararlardır. Zencefilin bu etkisi konusundaki iddialar birçok soruyu akla getirmektedir. İlk olarak zencefil gerçekten zayıflatırmı? Eğer zayıflatıyorsa yani kilo vermeye bir etkisi varsa bu ne kadar bir etkidir? Bunlara evet cevabını alabilirsek bu sefer şu mesele karşımıza çıkıyor. İdeal kiloya ulaşmak için zencefilden faydalanmak istiyorsak bunun nasıl yapacağız? Yani zencefili yemeklere mi katmak daha uygun yoksa bir bitki çayı olarak mı daha iyi etki eder? Ve tabi ki zencefili günün hangi vakti tüketmek gerek? Bu ve benzeri sorulara özet olarak yanıt arayacağımız blogumuza hoş geldiniz.

Zencefilin zayıflamaya faydası ve bu faydanın derecesi konusunda sizi tatmin edecek bir araştırmayı bilim adamları yapmışlar. Araştırma kısaca şu şekilde olmuş. Gönüllü kilolu insanlar seçilmiş. Bunlardan bir kısmı piyasada kolayca bulunan ve çok bilinen bir obezite ilacını kullanmış. Bu ilaç metabolizmada bir takım değişmelere yol açıyor ve normalde yakacağınızdan daha çok kalori yakarak yağ stoklarınızı azaltmış oluyorsunuz. Deneklerden bir grup ise zencefil özeütü almış. Kime ne ilacı kullandığı söylenmemiş ve ilaçlar birbiriyle aynı haplar şeklinde verilmiş. Deney sonunda bilim adamları beklediklerinin çok ötesinde bir sonuçla karşılaşmışlar. Zencefil, ilacın yarısı yada çeyreği kadar etki etse iyidir, diye düşünürken araştırmacılar zencefil ile ilacın etkisinin aynı olduğunu hayretle görmüşler. Yani zencefil zayıflatırmı, diye soranlara hiç tereddüt etmeden evet diyebilirsiniz. Ve bu etkisi gayet güçlü de…

Zencefil kurabiyelere toz olarak katılabilir ama bu tür tatlılar yüksek kalori içerdiği için kilo verme amacına hizmet etmeyecektir. Zencefili sebze yemeklerine ve sebze çorbalarına taze kök olarak katmak da olabilir. Çok sevilen bir başka yöntem ise zencefil çayıdır. Eğer zencefil çayı içerek zayıflamayı istiyorsanız bu çayı yemekten hemen sonra içmek en iyisidir. Zencefilin zayıflatma etkisini en iyi görmek için zencefili yemeklerden hemen sonra veya yemekle birlikte tüketmelisiniz. Bunun niye böyle olduğunu anlamak için zencefilin nasıl kilo vermenize yardım ettiğini anlamanız gerekir.

Zencefil ile birlikte hangi gıdayı yerseniz yiyin zencefil bu gıda ile bir tür tepkimeye girerek ondaki kalorileri daha midenizdeyken onları yakmaya başlar. Mesela 300 kalori içeren bir yemek yediyseniz ve bunu sindirirken normalde 50 kalori harcayacaksanız, zencefil yemek sizin 100 kalori yakmanızı sağlayabilir. 50 kalori az mı geldi? Ama başka hiçbir gıda da bir yandan yerken bir yandan bu kadar kalori yakmanızı sağlamaz. Kuşkusuz zencefil tek başına sizi zayıflatamaz. Ne yediğiniz de önemli. Yağabildiğiniz ölçüde spor yapmak da önemli.

Son olarak hatırlatalım, zencefil zayıflatıyor diye kavanoza çorba kaşığıyla dalıp kaşıkla zencefil yemek gibi birşeye kalkışmayın sakın. Günde bir kaşığı zencefilden verim almak için en uygun miktar. Bunun üzerinde zencefilin yan etkileri olabiliyor.

görsel: indiatimes

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !