Zencefilin Yan Etkileri ve Olası Zararları

Zerdeçal ile yakın akraba olup genelde faydaları ile kendinden söz ettiren zingiber officinale bitkisi yani zencefile bazı kişilerin kuşkuyla yaklaştığına ve yanlış kullanılırsa zararları olabileceğini iddia ettiklerine tanık oluyoruz. Genellikle Çin ve Hinditan’da üretimi yapılan zencefilin gerçekten zararları olup olmadığını araştırdık.

Zencefil kullanımında dikkat edilmesi gerekn asıl nokta dozaj yani günde tüketeceğiniz zencefil miktarı. Uzmanlar bu konuda günde 5 gram diyor. Yani günde bir çay kaşığından çok zencefil tozu yada aynı miktar kök zencefili geçmeyeceksiniz. Bunu aştığınız anda bir takım tehlikeler doğar, demiyoruz ama bunu yaparsanız zencefilin yan etkilerini keşfetmek uğrun kendi üzerinizde deneyler yapmaya başlamış sayılabilirsiniz. Bırakın deneyleri bilim adamları yapsın.

Çok fazla zencefil tozu, zencefil kökü veya zencefil ekstraktı alırsanız ortaya çıkabilecek yan etkilere bir bakalım. Zencefil overdozu yaşamayı başarırsanız mide bulantısı, mide yanması ve ishal gibi etkilerle karşılaşabiliyorsunuz. Bir de aç karnına zencefil çayı içerseniz midenizi az miktarda bile rahatsız edebilir. Zencefilin aç karnına tüketilirse hafif bir baş dönmesi yapabileceği de söyleniyor. Zencefil konusunda sağlıklı insanlardan daha dikkatli olması gerekebilecek bazı gruplar da var.

Ülser olanlar zencefil konusunda doktora danışmak isteyebilir. Aslında zencefilin ülsere sebep olan midedeki bakterileri öldürdüğünü biliyoruz ama bazı iddialara göre zencefil mide asitlerini ve safrayı çoğaltarak ülseri azdırabiliyor. Bu konuda kesin bilgi yok ama yine de sizin yapmanız gereken doktora sormaktır.

Hamileler de zencefil kullanmadan önce doktorla istişare etseler iyi olur. Zencefil mide bulantısına iyi geliyor ve bu yüzden birçok gebe tarafından mide bulantısına doğal çözüm olarak görülüyor. Ama son yıllarda zencefilin hamilelikte zararları olabileceğine dair söylentiler yayıldı. Bu zararların ne olduğu ve gerçekliği ise meçhul çünkü iddialar dedikodu seviyesinde.

Zencefil tüketirken bilinçsizliğin doruklarına çıkarsanız başınıza gelebilecek bir başka talihsiz durum ise bağırsak tıkanması. Böyle bir şey yaşamak için yapmanız gereken korkunç hata büyük bir parça zencefili doğramadan ve çiğnemeden tek parça halinde yutmak. Bazen insanlar bitkilerin şifalarını o kadar abartıyorlar ki daha fazlasını elde etme hırsıyla çiğnemeye bile vakit ayırmadan midenin herşeyi halledebileceği ümidiyle böyle işler yapıyorlar. Oysa taze zencefil de tıpkı havuç gibi bir kök ve nasıl havuç parçalarını yutmak tehlikeliyse zencefil kökünü yutmak da hiç iyi fikir değil. Hatta zencefil kökünün havuçtan daha odunsu ve sindirimi zor olduğunu bile söyleyebiliriz. Zencefili ya toz olarak kullanın yada iyice parçalayıp çiğneyin.

Mide bulantısı, zayıflama ve cinsel gücü artırma gibi sayısız amaçla kullanılan ve popüler bir bitki olan zencefilin zararlı olduğuna dair elimize kesin bir kanıt olmadığı görülüyor. İddialar dedikodu mahiyetinde ve çeşitli olumsuz durumlar ise bilinçsizlikten kaynaklanıyor. Tabi ki bu konuda son sözü söyleyecek olan diyetisyeniniz ve doktorunuz.

görsel: livestrong

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !