Zerdeçal Mideye İyi Gelir Mi?

Koyu sarı rengiyle ilgi odağı olan baharat zerdeçalı bazılarımız merak ediyor, bazılarımız ise çoktan beslenmenin bir parçası haline gelmiş ama zerdeçal neye iyi gelir bilmiyor. Zerdeçal deyince akla ilk gelen mide. Mide rahatsızlıklarına yardımcı olduğu söyleniyor. Bu konu oldukça önemli çünkü Hindistan’dan gelen bu baharatı tüketmek sağlığınıza olumlu katkı yapabilir ve işte bu yüzden zerdeçal hakkında bilgi edinmek ve sizi nasıl daha sağlıklı hale getirebileceğini bilmek önem arzediyor.

Zerdeçal, vücuttaki iltihapları ve enfeksiyonları ortadan kaldırıcı bileşikler içeren bir baharattır. Özellikle bakterileri ortadan kaldıran çeşitli maddeler zerdeçalde bulunur. Bu yönüyle zerdeçalın faydaları bütün vücudunuz için geçerlidir. Zerdeçaldaki doğal bileşikler kana geçer ve hücrelerinize ulaşır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmaz. Vücudunuzdaki şişmiş ve hastalanmış dokulara iyi gelir ve dokularınızı iyileştirir. Zerdeçalın en büyük problemi vücuttaki bu emilme sürecidir. Bağırsaklardan kana geçerken zerdeçaldaki etken maddelerin büyük kısmı kaybedilir ve yediğiniz zerdeçalın küçük bir kısmı geröekten bedeninize fayda sağlayabilir. Zerdeçalın tüm faydalarını eksiksiz tecrübe eden organlar ise mide ve bağırsaktır çünkü sarı baharatı içeren bir yemek yediğinizde zerdeçal hiçbir engelle karşılaşmadan doğrudan sindrim sistemine tesir eder. O yüzden zerdeçal mideye iyi gelir mi, sorusunun cevabı vet ama o kadar da değil. Zerdeçal en çok mideye iyi gelir dersek o zaman dediğimiz tamam olur. Peki zerdeçalın mideye hangi faydaları vardır?

İlk olarak zerdeçal, midede sindirim sağlayan enzimleri çoğaltır. Söz ettiğimiz iki enzim mide asidi ile yağları parçalayan safra. Bunların fazlalaşması hazmı kolaylaştırır. Hazımsızlık, şişkinlik gibi problemlere iyi gelebilir çünkü yiyecekler daha çabuk sindirilir. Ama bu istenmeyen durumlara da yol açabilir. Ülser hastalığının sorumlusu olarak genelde mide asidinin fazlalığı görülür ve ülser tedavisi bu asitleri azaltmaya dayalıdır. O yüzden bazı durumlarda zerdeçal yemek yapacağınız en iyi şey olmayabilir.

Bazı kişiler nedeni bilinmeyen ve hiç durmayan gaz, bağırsaklarda sancı, şişkinlik ve ishalden şikayet etmektedirler. Hele mevsim değişikliği zamanlarında bu bağırsak şikayetleri daha çok artar. Bu durumun genelde belli bir sebebi yoktur. Bir hastalıktan kaynaklanmaz ve tedavisi de yoktur. Buna rahatsız bağırsak sendromu denir ve bundan muzdarip insanlar sürekli sıkıntı ve strese maruz kalmaktadır. Zerdeçalın şişkinliği, iltihapları giderici etkisi ve mikroplara karşı etkisi, bu baharatı rahatsız bağırsak sendromu yaşayanlar için en azından denenmesi gereken bir baharat yapmaktadır.

İster böyle bir gaz ve şişkinlik sorunu yaşayıp da çare arıyor olun, ister zerdeçalın faydaları nelerdir, diye merak edip araştırıyor olun, zerdeçalın sindirim sistemine çok faydası olan bir bitki olduğunu aklınızda tutun.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !