Zerdeçalın Beyne Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın tadına henüz bakmadıysanız belki de marketteki baharat reyonunda adını okudunuz yada bir hint dizisinde adını duyudunuz. Zerdeçal çoğunlukla Hindistan’da yetişen sarı renkli bir baharat. Ünlü köri sosunun ana unsuru da zerdeçal oluyor. Birkaç yıldır bütün dünyanın ilgisi zerdeçal baharatına çevirildi çünkü zerdeçal insan için en önemli olan organa faydalar sağlıyor: Beyin!

İnsan sağlığı için beyin hep önemliydi ama modern çağın zekaya ve akla dayalı yaşam tarzı beynimizin performansını sonuna kadar zorlamaya mecbur ediyor bizi. Öyle ya, bugünlerde kafayı çalıştırmayan ayvayı yer. İşte bu yüzden beyin sağlığımızı korumak ve beyne iyi gelen yiyecekleri bilmek her zamankinden daha gerekli. Bunların başında ise zerdeçal geliyor. Öyleyse, zerdeçalın faydaları nelerdir, görelim.

Zerdeçalın içinde kurkumin diye bir bileşik var. Aslında bakarsanız zerdeçal dediğimiz tozun bileşimindeki en önemli madde kurkumin zira posa dışında içinde kayda değer oranda bulunan tek bileşik kurkumin. Bu madde bir pigment ve zerdeçalın rengini veriyor. Zerdeçalı sağlığa bu kadar faydalı yapan şey rengidir, desek yalan olmaz. Zerdeçaldaki bu pigment başka hiçbir bitkide yok ve doğada sadece bu bitkiye özgü olarak bulunuyor. Kurkumin bir dezavantaja sahip. Sindirim sistemimiz onu çok iyi ememiyor ve yediğimiz kurkumin büyük ölçüde boşa gidiyor. Ama bu kötü değil çünkü kan dolaşımına karışabilen kurkumin yeterli. Üstelik kurkumin beyne ulaşıp beyin dokularına girebiliyor. Bu önemli bir özellik çünkü beyne her maddenin girmesine izin verilmez. Kan-beyin bariyeri denilen ve sıkı korunan bir tür sınır mevcuttur ve çok az bileşik bu kapıdan geçip beyin hücrelerine ulaşabilir. Kurkumin bunlardan biridir. Kurkumin acaba beyinde ne işe yarar?

Alzheimer hastalığını duymuşsunuzdur. Bu hastalık beyinde neden olduğu anlaşılamayan bir şekilde bir takım atık maddelerin birikmesi ile oluşur. Bu birikintilere bilim şimdiye kadar bir çare bulamadı. Ama zerdeçal çözüm olabilir. Çünkü zerdeçalın içeriğinde olan kurkumin adlı antioksidan beyne giriyor bu birikintilere saldırıyor. Zerdeçal başka hiçbir bitkide görülmeyen ölçüde beyni Alzheimer'a karşı savunma gücüne sahip bir baharat. Zerdeçalın faydaları bu kadar mı? Sadece Alzheimer’dan koruyorsa bana ne, demeyin. Zerdeçalın sağlıklı insanlar için de bir sürprizi var.

Zerdeçalın içinde bulunan ve yeni keşfedilen bir başka bitkisel bileşik var ki hiçbir başka bitkiden olmayan çok özel bir faydası var. Zerdeçaldaki bu madde yeni beyin hücrelerinin doğmasını sağlıyor. Normalde, yeni beyin hücrelerinin doğması ya imkansız yada çok zor ama zerdeçal bunu sağlıyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !