Zerdeçalın İleri Yaştakilere Faydaları

Konumuz zerdeçal baharatı ve bu baharatın yaşı ileri insanlara sağlayabileceği yararlar. Zerdeçal her yaştan insan için güzel faydaları olan bir bitki ama bazı özellikleri var ki özellikle büyüklerimizi ilgilendiriyor.

İleri yaşlarda vücudun zayıflaması sonucu insanlar birçok hastalığa ve rahatsızlığa meyilli hale geliyorlar. Bu rahatsızlıklar öncelikle kas ve iskelet sistemi ile ilgili olanlar. Kemik erimesi ve kasların gücünü yitirmesi ile eklem rahatsızlıkları ve kırıklar daha çok görülüyor. Aslında yaşlılıkta asıl büyük problem beyinde ortaya çıkabilecek olanlar hastalıklar. Eskiler buna kısaca bunama derdi. Şimdi tıp gelişti ve bilimsel bir ad kondu bu duruma: Nerodejeneratif hastalıklar.

Son zamanlarda “iyi yaşlanmak” diye bir tabiri çok duyar olduk. İyi yaşlanmak, yaşlanırken sağlığını kaybetmemek anlamına geliyor. İyi yaşlanmak için en önemli şey doğru beslenmek tabi ki. Vitamin ve mineralleri alıp karbonhidratı azaltacaksınız. Bilim adamları öyle diyor. Ama bir de şifalı bitkileri kullanmak var ve bu ekstra bir fayda sağlayabilir size. Zerdeçal da bu şifalı bitkilerden birisi.

Zerdeçalın orta yaşın üstündekilerine ilk faydası, acı ve ağrıyı azaltıcı bir tür doğal ağrı giderici olması. Dikkat edin, ağrı kesici demedik. Zerdeçal ağrı giderici çünkü gerçekten kas ve klem ağrılarının kaynağı olan iltihapları ortadan kaldırıyor. Zerdeçal neye iyi gelir, diye soranlara verilecek ilk cevap aslında mide ama ikinci cevap da artrit olabilir. Zerdeçal, artrit hastalarına çok yardımcı olabiliyor.

Bir de nerodejeneratif hastalıklardan söz ettik. Yani Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıkları. Zerdeçalın faydaları bu durumu da kapsıyor ve aslında zerdeçalın beyne faydaları aslında bakarsanız eklemlere faydasından bile daha büyük olabilir. Beyni tahrip eden hastalıklar çoklukla beyin dokular bir tür plak oluşumu şeklinde tezahür eder. Plaklar büyüdükçe etraflarında beyin dokularına zarar veriyor ve resmen beyni yok ediyor. Bu plakları ortadan kaldırmak için çeşitli ilaçlar kullanılıyor. Bazı bitkiler de plak oluşumunu yavaşlatıyor. Ama plakları ortadan kaldırma konusunda rakipsiz bir bitki var ki, evet doğru tahmin ettiniz: Zerdeçal! Zerdeçalın sarı rengini veren kurkumin adından bir bileşik var. Bu bileşik vücudunuza geçiyor ve beyin dokularına ulaşıyor. Orada kurkumin byni tahrip eden birikintilerin çözülmesini sağlıyor. Bu konuda iddialı bitkiler çok ama hiçbiri zerdeçal kadar etkili değil.

Üstelik hepsi bu kadar da değil. Zerdeçal, yeni beyin hücresi oluşumunu tetikliyor. Yani sadece beynin gördüğü zararı azaltmak ve durdurmak değil mesele. Zerdeçal, beyni onarıp güçlendirebilir. Bilim adamları bu konuyu bayağı araştırmış ve dbir deney yapmışlar. İleri yaştaki kişilere zerdeçal vermişler ve bu kişilerin algı kabiliyetinin arttığını görmüşler. Zerdeçalin bir başka faydası ise beyinde nerotransmitter dediğimiz hücreler arası iletişimi kontrol eden maddelerin miktarını artırması. Bu maddeler aynı zamanda mutluluk duygusunu ortaya çıkarıyor. Zerdeçal bu yönüyle harkes için eksik kalmaması gereken bir baharat.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !