Zerdeçalın Özellikleri: Zerdeçal Nasıl Bir Baharattır?

Zerdeçal baharatını daha yemediyseniz bile pazarda mutlaka görmüş olmalısınız. Belki isminden dolayı belki de parlak turuncu renginden, hiç tadına bakmamış insanlar bile zerdeçala büyük ilgi duyuyor. Bu ilgi merakı da beraberinde getiriyor. İnsanlar zerdeçal neye iyi gelir, tadı nasıldır, bilmek istiyorlar. Bazen bu baharatı bir yerde görüp meraktan alıp eve götürmek isteyenlerin de sorunu zerdeçalı hangi yemeğe katacaklarını bilmemek. Bu yazımızda zerdeçal hakkında merak edilen birçok konuya temas etmeye çalıştık. Tadından, yetiştiği ülkelerden ve nasıl kullanılacağından söz ettik ama zerdeçalın faydaları mevzusuna pek girmedik.

Zerdeçal Ne Demek?

“Zerd” Farsça sarı anlamına gelir. Aradaki anlam bağlantısı kestirmek güç değil. Sonuçta sarı renkli bir baharattan söz ediyoruz. Kelimenin geri kalanı nerden çıkmış belli değil.

Zerdeçal Nerede Yetişir?

Zerdeçal, Hindistan’da yetişen bir bitkinin köküdür. Bitkinin kendisi nasıl bir bitkidir bulamadık ama çok da önemli değil çünkü bizi ilgilendiren kökü. Zerdeçal kökü, zencfile benziyor ama rengi farklı. Sarı-turuncu-kırmızı arası çok canlı bir rengi. Zerdeçal genelde toz olarak satlıyor ülkemizde. Eğer kurutulmuş kökünü bulursanız bunu kendiniz toz haline getirmeniz gerekiyor. Hindistan’da taze zerdeçal kullanan mutlaka vardır ama ülkemizde sadece kuru hali kullanılıyor.

Zerdeçalın Tadı Nasıldır?

Zerdeçalın tadı hafif buruk ve oldukça egzotik bir tattır. Aslında hem tatlılara hem tuzlulara uyan bir çeşnisi vardır ama ülkemize biraz yabancı gibi duran bu tad herkesin ağız tadımıza uymadığı iddia edilir bazen. Aslında bakarsanız, zerdeçal osmanlı mutfağının önemli bir parçasıydı ve ülkemize dün gelmedi. Ağız tadımıza uymaz iddiası biraz önyargı biraz da geçmişimizdn kopmanın bir sonucu olabilir çünkü zerdeçal aslında birçok yemekle iyi gidebilecek bir baharat.

Zerdeçal Hangi Yemeklere Konur?

Zerdeçal hem tatlı hem tuzlu yemeklerin baharatıdır, demiştik. Ana yemeklerden et ve sebze yemekleri zerdeçalle ayrı bir lezzet kazanabilir. Kırmızı et ile zerdeçalin pek iyi gitmeyeceği düşünülür. Genelde tavuk ve balık ile zerdeçal kullanılır ve özellikle de kızartma ise. Hem kızartma sebzeler hem de fırında patates gibi yemekler zerdeçal katıldığında ağızları sulandırır. Patates, biliyorsunuz Amerika kıtasından gelmiş bir sebze ve ondan önce zerdeçal neye katılırdı bilmiyoruz ama artık patates zerdeçalın ayrılmaz eşi haline gelmiş gibi görünüyor. Zerdeçal ile yapılacak en kral yemek belkide fırında patatesli alabalık yada levrek gibi büyük bir balık çeşidi. Bu çok besleyici bir yemek olur çünkü zerdeçalın beyne faydaları zaten çok fazla bir de omega 3 deposu balıkla birleşince sizi zeka küpü yapabilir.

Zerdeçal katılabilecek yemeklerden kuşkusuz pirinç pilavını unutmamak gerek. Doğu ülkelerinde yapılan o sarı pilavı gördüyseniz işte o zerdeçallı pilavdır. Beyaz pirinç pilavına sıkı sıkıya bağlı olanlardan iseniz buna pek alışamayabilirsiniz. Ama değişik tatlara çığım diyorsanız, zerdeçallı pilav size göre.

Zerdeçal ballı süt gibi tatlı içeceklere de katılabilir veya sadece sıcak süte eklemeyi deneyebilirsiniz. Hamur işi tatlılarla değişik tat denemeleri yapabilirsiniz. Özellikle zerdeçal gerektiren bir tatlı da var. Adı zerde. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !